Outdoor Portable Powder Coated+Stainless Steel Wood-fired Pizza Oven
SKU:
Product parameters
| Product material | Cold rolled sheet+Stainless steel |
|---|---|
| Cooking area | 33*33cm |
| Max temp. on Working space | 500 Celsius (test) |
| Burning method | Behind-Burning |
| Heating method | Hot and cold air convection heating |
| Warm-up time | 5-10 minutes (test) |
| Fuel | wood/pellets/charcoal |
| Insulation Materials | Ceramic fiber |
| Processing Technology | Sheet metal |
| Working environment | Outdoor + semi outdoor |
| Use level | Environmental protection |
| Type | Portable, with foldable legs |
| Packing size | 57.5cm * 46.5cm * 37.5cm |
| G.W | 15.79 kg |
| N.W | 14.2 kg |
Description
Video
Design Solution
Here have 2 types of chimneys you can choose. One has a ventilation door, another one hasn’t a ventilation door. Please Check the picture below.

Have Ventilation Door

No Ventilation Door
Here have 3 types of chimney hats you can choose. There are Crown Chimney Hat, Crown Chimney Hat With Press Edge, and Flat chimney hat. Please check the picture below.

Crown Chimney Hat

Crown Chimney Hat With Press Edge

Flat chimney hat
Here have 3 door types you can choose. There are Turn Over Door, Turn Over Door With Drawer, and Movable Door. Please check the picture below.

Turn Over Door

Turn Over Door With Drawer

Movable Door
Here have 2 handle types you can choose. There are wooden handle and PF handle.

You can choose different colors for your oven, such as black, yellow, red, green and so on.

Finish Type Solution
Here have 2 finish type solutions you can choose. There are Durable Hi-temp Powder Coated Steel and Stainless Steel.

Durable Hi-temp Powder Coated Steel

Stainless Steel
Dust Cover Solution
Here have 2 Dust Cover solutions you can choose. There are One-piece Dust Cover and Split Dust Cover.

One-piece Dust Cover

Split Dust Cover
Package Solution
Here have 3 package solutions you can choose. There are Color-Print, Oil-Print, and Regular packages.

Oil-Print

Color-Print

Regular












