12 Inch Outdoor Crab Horn Shape Portable Gas Pizza Oven With Rotating Pizza Stone
SKU:
Product parameters
| Product material | Cold rolled sheet |
|---|---|
| Cooking area | φ305 mm |
| Max temp. on Working space | 500 ℃ (test) |
| Burning method | Behind-Burning |
| Heating method | Hot and cold air convection heating |
| Warm-up time | 5-10 minutes (test) |
| Fuel | Gas |
| Processing Technology | Sheet metal |
| Working environment | Outdoor + semi outdoor |
| Use level | Environmental protection |
| Type | Portable, with foldable legs |
| Product size | 12″: 64cm *52cm * 33cm |
| G.W | 13.46 kg |
| N.W | 11.46 kg |
Description
#Please Note
This product is not sold in the European Union.
What’s in the box?


Size

Feature

【 Rotating Pizza Stone】
The heart of the oven is the rotating pizza stone with a diameter of 40 cm. With its rotating function and the handle, the pizza is heated evenly and gets a perfect taste.

【Powerful & Convenient Ignition】
18,000 BTU main burner. Electronic ignition allows for easy starting every time. Stainless-steel parts and powder-coated ones that withstand very high temperatures.

【Safety & Multiple Options 】
Cool touch, heat resistant handle reduces the risk of burns while operating the oven. Rotary handles of different materials can be customized.
Video
Package Solution

Oil-Print

Color-Print

Regular












