Wood and Gas Burning 2 in 1 Portable Pizza Oven
SKU:
Product parameters
| Product material | 430 stainless steel |
|---|---|
| Cooking area | 33*33cm |
| Max temp. on Working space | 300 ℃ (test) |
| Burning method | Behind-Burning |
| Heating method | Hot and cold air convection heating |
| Warm-up time | 2-10 minutes (test) |
| Fuel | wood/pellets/charcoal/Gas |
| Processing Technology | Sheet metal |
| Working environment | Outdoor + semi outdoor |
| Use level | Environmental protection |
| Type | Portable, with foldable legs |
| Packing size | 73.5cm*79cm*32cm |
| N.W | 13kg |
| G.W | 16kg |
Description
Wood-fired and Gas Pizza Oven
This portable oven weighs just 28.6lb (13kg) and is a great addition to your outdoor kitchen!.
The most versatile of pizza ovens: Cook with wood or charcoal, or add the gas attachment.
A cooking gadgets lovers dream: This outdoor oven stays at 950°F (500°C).








